niedziela, 21 stycznia 2018

21. Polska - Grecja samochodem


Cześć wszystkim!

           Będąc w Polsce zdecydowaliśmy się z P. na zakup auta, którym mogłabym przyjechać na Zakynthos. Dlaczego ? Ze względów naszej pracy latem. W sezonie 2017 wynajmowaliśmy mieszkanko w miejscowości, w której oboje pracujemy, w tym roku postanowiliśmy zostać z teściami w domu i dojeżdżać. Nie byłoby w tym nic trudnego gdybyśmy pracowali w tych samych godzinach, wtedy spokojnie jedno auto by nam wystarczyło. Niestety ja pracuję za dnia do 22 P. zaczyna pracę o 22 - dlatego też postanowiliśmy kupić auto. 

         Jak się domyślacie najpierw musiałam dojechać z Polski do Grecji. Szukałam na wielu stronach internetowych jak najlepiej się dostać i jakie mniej więcej będą koszta takiej podróży. Niestety za dużo nie znalazłam, dlatego też sama postanowiłam opisać Wam moją podróż włącznie z kosztami ! Z tego co znalazłam w internecie można wybrać kilka tras.

1. Polska-Serbia-Grecja ( prawdopodobnie najszybsza trasa)
2.Polska-Rumunia-Bułgaria-Grecja ( przez kraje UE)
3.Polska-Włochy- Grecja ( najdłuższa, sama przeprawa promowa to ok 24h)

           Ja wybrałam trasę numer 2.  Ważne było dla mnie, żeby jechać przez UE większe limity bagażowe i brak postojów na granicach. Po rozmowach z koleżanką z pracy, która tę trasę pokonywała już nie raz stwierdziłam dam radę ! 

       Na początku obrałam trasę Katowice- Oradea(Rumunia)-Calafat-Kulata-Larisa-Zakynthos. Jednak po dyskusjach z rodzicami i P. zmieniłam trasę na Katowice-Bratysława-Budapeszt-Arad(Rumunia)-Calafat-Sofia-Kulata-Ioanina-Zakytnhos. Mimo, że kilometrowo trasa dłuższa w większej części do przejechania autostradami, a co za tym idzie,krótsza czasowo. Czy dobrze wybrałam? nie wiem nie mam porównania, najważniejsze jednak, że dojechałam do celu.

       Przygotowania zaczęłam od winietek, które można kupić online. Jest to naprawdę wygodne. Winietki można kupić dla Słowacji - www.eznamka.sk dla Węgrzech - www.ematrica.nemzetiutdij.hu dla Ruminii - www.roviniete.ro dla Bułgarii niestety nie ma możliwości kupna przez Internet więc trzeba zaopatrzyć się w winietkę na granicy.
Winieta węgierska- koszt 2975 HUF = ok 10€

Winieta słowacka- koszt 10€

Winieta rumuńska - koszt 13.63 LEI = ok 3€

Winieta Bułgarska- koszt 8€

         Winiety zamawiane przez Internet przychodzą na e-mail w formie elektronicznej, przed podróżą warto je sobie wydrukować. Dużo przydatnych informacji na temat opłat drogowych, jak się przygotować do podróży itp. znajdziecie na stronie www.turysta.orgW Grecji opłaty drogowe uiszcza się tak samo jak w Polsce- na bramkach. Niestety to był największy koszt jaki podczas podróży musiałam wydać.

Koszt 2.10€

Koszt 1.20€

Koszt 2.40€

Koszt 1.20

Koszt 2.40

Koszt 3.05€
Koszt 2.95€

Koszt 3.50€

Koszt 2.95€
Po drodze dodatkowymi opłatami są mosty. Pierwszy z nich znajdujący się na granicy Rumuńsko -Bułgarskiej, czyli most na Dunaju. Drugim mostem jest most Antirio- Rio łączący Peloponez i ląd.

Most Antirio- Rio. Koszt 13.30€

Most na Dunaju. Koszt 6€

         Po drodze tankowałam samochód 3 razy. Pamiętajcie, że każdy samochód pali inaczej więc może się okazać, że na Waszą podróż będzie potrzeba mniej lub więcej paliwa :)  W momencie wyjazdu z mojego rodzinnego miasta miałam "zalany" cały bak czyli ok 45l. Przed przekroczeniem granicy ze Słowacją, mimo że miałam jeszcze połowę baku do tankowałam ok 20l, koszt to 125zł  . Kolejnym przystankiem na zatankowanie były Węgry- tutaj również zatankowałam ok 20l. Na Węgrzech zapłaciłam 37€. Ostatnim przystankiem na stacji benzynowej była Kulata w Bułgarii zaraz przy granicy z Grecją, tutaj zalałam najwięcej bo ok 35l. za 25€.

          Jak wiecie Zakynthos jest wyspą, więc trzeba się na nią dostać promem -koszt za jedną osobę to 8.90€ za autko natomiast jest to 28.90€

Prom Kilini-Zakynthos. Koszt 28.90€

            Całą trasę zrobiłam w trzy dni. Miałam 2 noclegi, każdy z nich rezerwowałam na bieżąco.Ceny są naprawdę różne więc to już od Was zależy gdzie chcecie spędzić noc. Ja mimo, że swoją pierwszą noc planowałam na Rumunii spędziłam na Słowacji. Zaskoczył mnie ogromny korek w Tychach, w którym straciliśmy 3 godziny, przez co dojechałam tylko do naszych sąsiadów.

         Jeżeli chodzi o samą drogę. Polska,Słowacja,Węgry i Grecja to same autostrady. Jest to ogromny plus, ponieważ można jechać jedną prędkością. Niestety jeżeli chodzi o Rumunię i Bułgarię, nie wiem czy był to mój błąd w wyborze trasy, czy po prostu to jest jedyna możliwa droga ale... są to same góry. Jedzie się drogami krajowymi, ogromne zakręty i ograniczenia do 40km/h. Był to najbardziej męczący odcinek całej trasy. Po przekroczeniu granicy greckiej po kilkunastu km jest zepsuta nawierzchnia więc się za bardzo nie rozpędzajcie bo możecie zgubić koło :)Podsumowując:
Winieta Słowacja : 10€
Winieta Węgry: 10€
Winieta Rumunia: 3€
Winieta Bułgaria: 8€
Most na Dunaju: 6€
Most Antirio-Rio: 13.30€
Autostrada w Grecji: 21.75 €
Ogólny koszt paliwa: 92€
Prom Kilini -Zakynthos: 28.90 €
Całkowity koszt podróży bez hotelu : 192.95€ = 801.16 zł
Całkowity koszt z hotelem: 272.95 € = 1137 zł
Kurs 1€=4.1673zł

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże nie jednej osobie, która zdecyduje się na podróż samochodem :)


Pozdrawiam, γεια

3 komentarze: